с. Шаланки. Шаланківський ДНЗ

Farsang 2017

Farsang (A vigasság és bolondozás ideje!)A vizkereszttől hamvazószerdáig,anagybőjt első napjáig tartó farsang a vidám összejövetelek,bálok időszaka.Különösen a negyvennapos húsvéti böjtöt megelőző néhány napja mozgalmas.A farsangi jókedv,mulatság eredetileg pogány ünnep,a tél temetése és a tavasz eljövetele felett érzett öröm kifejezése volt.Tavasszal a természet ujjászületik,és kezdetét veszi a jólét.A bőséget dús lakomákkal,mig az ujjászületést a fiatalok beavatását szolgáló ritosokkal ünnepelték.Egyes népek ebben az időszakban emlékeztek meg halottaikról,gyakran maskarás szertartás keretében. A maszkba öltözött emberek az ősök mitikus képviselői voltak.A maszk a gonosz,rontó szellemek elriasztására,megtévesztésére szolgáló,és a termékenységet is biztositotta.Ezek az álarcos felvonulások aztán a középkorban is tovább éltek,és napjainkban is fenmaradt szokások.A keresztény egyház évszázadokig üldözte a farsang pogány szokásait,mégsem birta kiirtani,eylrtklnytelen volt e régi pogány ünnepet keresztény elemekkel felruházni Akeresztlny egyház ezért ebben az időszakban a kánai menyegzőröl emlékezik meg.Ezzel magyarázható,hogy a lakodalmak többségét farsang idején tartották.Ezekről a szokásokról és hagyományokról emlékezünk mi is meg a salánki óvodában évről évre fargangi bél keretében.Ilyenkor szines maszkokat,álarcokak öltünk ,hogy ezzel elijesszük a telet.A hangos trombiták és kolompok semmaradnak el,csakúgy mint ahangoskiáltozások,álarcosfelvonulások,bemutatkozások.Ezt kisérik a vidám,vicces énekek,játékok,csúfolkodók,kikiáltók,mondókák,evés-ivás,s végűl a fergeteges táncmulatság.«Farsang.»(Масляниця) Жартівливий звичаї різноманітний за їхніми місцевими територіями.Його починають святкувати від 6-го січня,у день «Водохрещення»,і закінчується перед початком великого посту. За звичаями,свято починали хлопці із голосними дзвінками,щоб закликати людей села.Вони проводили,різноманітні жартівливі ігри,танцювали,співали жартівливі пісні,їли,пили,і це все проводили одіті в різні смішні.а також страшні костюми. У цих жартівливих святах брали участь і дорослі й діти.Багато гуляли,музикували різними шумовими інструментами,трембітами,покришками від каструль та багато іншим.Цей звичай і пробуємо зберегти і в сьогоднішній день,проводивши у нашому шаланківському дитсадку,таке жартівливе,гумористичне свято.Під час якого співаємо жартівливі пісні,говоримо смішні поговорки,граємося в ігри-жарти,багато танцюємо,і граємо на різних шумових інструментах,шумом якихпроганяємо холодну зиму і закликаємо весну-красну.
Створено 18.03.17
Альбом особистий